Połonina Wetlińska

          W Bieszczadach rozróżniamy kilka pasm, wśród których znajduje się także pasmo połonin, skupiające w sobie Połoninę Wetlińską (1255m n.p.m.), sąsiadującą z nią Połoninę Caryńską (1297m n.p.m.), a także najwyższy szczyt polskich Bieszczadów - Tarnicę, wznoszącą się na wysokość 1346m n.p.m.

Bieszczady są jedynymi górami w Polsce, gdzie wyróżniamy trzy piętra roślinne w układzie:
  • piętro pogórzy, czyli dolin, sięgające 700-800m n.p.m.
  • piętro regla dolnego, sięgające do 1150m n.p.m.
  • piętro połonin, czyli łąk wysokogórskich.

Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejsc. Jest doskonałym punktem widokowym, szczególnie jesienią, oraz zimą kiedy to niejednokrotnie mamy do czynienia ze zjawiskiem inwersji ( w górach jest cieplej niż w dolinach), która zwiększa widoczność do 150-200km, powodując, iż z Wetlińkiej widoczne są min. Tatry.
W okresie letnim, Połonina Wetlińska przeżywa prawdziwe oblężenie. Największy ruch panuje na szlaku żółtym, prowadzącym z Przełęczy Wyżnej. Jest to zrozumiałe, ponieważ po pierwsze jest to najkrótsza droga na szczyt, po drugie jest to trasa łatwa i w końcu po trzecie: na Przełęczy znajduje się parking (przy nim zajazd), oraz przystanek PKS. Parking jest płatny. W nowo wybudowanym zajeździe (oddany w lipcu 2002) można co nieco zjeść, a od przyszłego sezonu mają tu być także noclegi.
 Wyżnia znajduje się pomiędzy Wetliną, a Berehami Górnymi (nazwa urzędowa: Brzegi Górne), aby na nią wyjechać, trzeba pokonać serpentyny, które znajdują się zarówno od strony Wetliny (mniejsze), jak i Berehów. Z samej Przełęczy Wyżniej rozpościerają się także bardzo ładne widoki, szczególnie pięknie prezentuje się stąd Połonina Caryńska, oraz właśnie Wetlińska z Rohem, Hnatowym Berdem, a dalej Smerek. Wchodząc na szlak żółty należy wykupic bilety wstępu na teren B.P.N. Zaraz za punktem kasowym, dwa ciekawe głazy, upamiętniające poetę Jerzego Harasymowicza, miłośnika Bieszczadów. Na jednym z głazów fragment jednego z jego wierszy.
Szlak żółty na początku biegnie bardzo łagodnie, potem stopniowo staje się coraz bardziej stromy. Po 15 minutach wchodzi do lasu i zaczyna piąć się mocniej w górę. Mniej zaprawieni piechurzy na pewno to odczują. Droga przez las jest dość kamienista, wskazane jest odpowiednie na takie warunki obuwie. Po kolejnym kwadransie wychodzimy z lasu (ławeczka, można odsapnąć) na rozległą połoninę. Z lewej doskonale widoczny Roh, oraz Hnatowe Berdo.
Szlak idzie teraz łukiem, w poprzek stoku. Jeszcze 15-20 minut i osiagamy najwyżej położone bieszczadzkie schronisko - Chatkę Puchatka (1228m n.p.m). Jesteśmy w doskonałym punkcie widokowym. Przy sprzyjających warunkach przepiękne widoki na pasmo Otrytu, cały grzbiet Połoniny Wetlińskiej, Połoninę Caryńską, Tarnicę, charakterystyczny kształt Menczyła (1008m n.p.m), Rawki i pasmo graniczne. Warto oczywiście poświęcić więcej czasu i przejść cały grzbiet Połoniny Wetlińskiej - zajmie to około 1h w jedną stronę.
Grzbietem Połoniny Wetlińskiej przebiega Główny Szlak Beskidzki - czerwony. W prawo (wschód) biegnie do Berehów, potem na Połoninę Caryńską i dalej do Ustrzyk Górnych, potem na Tarnicę i kończy bieg w Wołosatem. W lewo (zachód) GSB biegnie przez Roh (omija sam wierzchołek), Przełęcz Orłowicza, Smerek, Okrąglik i Cisną do Komańczy. Roh jest najwyżej położonym punktem Połoniny Wetlińskiej: 1255m n.p.m., obok natomiast znajduje się Osadzki - 1253m n.p.m. /więcej fotografii/

Strona główna W górę Szyndzielnia Słowacki Raj Anglia Bibione Wenecja Rzym Wadowice Jan Paweł II Tarnica Muzeum Nafty Chorwacja Brac Dubrownik Czarnogóra Jeziora Duszatyńskie Tokaj Połoninę Wetlińską Władysławowo Mazury Muzeum Marii Konopnickiej Zamek Łańcucie Zamek Krasiczynie Zamek Nidzicy Belianska jaskyňa Morskie Oko Czarny Staw Giewont Spływ Dunajcem Rezerwat Prządki Zamek Spiski Dolina Pięciu Stawów Jaskinia Slobody Jaskinia Lodowa Zamek Orawski Włochy - 1997


Ostatnia aktualizacja tej witryny 2015-03-28 22:51
Preferowana rozdzielczość 1024x768
Copyright © 2005-03-16
Tomasz Biały