Aparaty cyfrowe - co warto wiedzieć

Aparaty cyfrowe zdobywają coraz większą popularność wśród miłośników fotografii. Łatwość obsługi, dobre parametry zdjęć i przystępna cena - to ich główne zalety. Wbrew pozorom cyfrówka to jednak dosyć skomplikowane urządzenie i zanim zaczniemy jej używać, warto wiedzieć, jak działa fotografowanej scenerii.

             Co musisz wiedzieć

Istotę fotografii stanowi światło, które odbijają lub emitują elementy fotografowanej scenerii. Zadaniem aparatu jest przechwycić to światło i zarejestrować na światłoczułej płaszczyźnie. W tradycyjnej fotografii jest nią klatka kliszy, w cyfrówce -matryca półprzewodnikowa z zespołem dodatkowych urządzeń. Komputer Świat opisze budowę i zasady działania aparatu cyfrowego.

             Jak zbudowany jest aparat cyfrowy?

Podstawowe elementy cyfrówki wyglądają podobnie jak w aparacie analogowym. Aparat fotograficzny składa się z obiektywu, przez który światło dociera do światłoczułej powierzchni, oraz korpusu - w nim znajdują się urządzenia odpowiedzialne za rejestrację i utrwalanie obrazu. Obiektyw zbudowany jest z soczewek, które skupiają światło na detektorze światłoczułym. Korpus aparatu zaopatrzony jest przede wszystkim w pokrętło do ustawiania trybu działania aparatu oraz spust migawki, którego naciśnięcie pozwala zrobić zdjęcie. Oprócz przycisków w aparacie cyfrowym mamy do czynienia jeszcze z bardzo ważnym dla miłośników cyfrowej fotografii elementem - dużym ekranem ciekłokrystalicznym, na którym możemy nie tylko podejrzeć zrobione zdjęcia, ale również wyświetlić menu zawierające dodatkowe funkcje aparatu. Ekran LCD w wielu cyfrówkach pozwala także na podgląd obrazu w trakcie fotografowania.

              Jak działa aparat cyfrowy?

Światło skupione przez soczewki w obiektywie dociera do płaszczyzny matrycy i jest rejestrowane przez określony czas. Miliony światłoczułych pikseli matrycy reagują na światło, wysyłając sygnały elektryczne o odpowiednim natężeniu do specjalnego przetwornika analogowo-cyfrowego, który przetwarza je na dane cyfrowe. Następnie dane przesyłane są do bufora pamięci, który je tymczasowo przechowuje, a potem są zapisywane na nośniku danych (na przykład podgląd ujęcia na ekranie LCD światło oddziałuje na matrycę non stop. Dane cyfrowe, odczytywane na bieżąco z matrycy, trafiają również na wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Podczas robienia zdjęcia uruchamiamy migawkę, która zwykle przez krótki moment blokuje dostęp światła do płaszczyzny matrycy, pozwalając usunąć niepotrzebny sygnał zgromadzony na pikselach. Następnie przez określony czas wpuszcza fotony światła, by detektor mógł zarejestrować obraz, i ponownie blokuje im dostęp w trakcie przetwarzania i zapisu danych Trwa to bardzo krótko i po chwili aparat znów jest gotowy do dalszej pracy.

              Jak działa matryca światłoczuła?

Matryca cyfrówki ma podobne zadanie jak klatka kliszy w tradycyjnym sprzęcie - rejestrację sceny. Jednak w aparacie cyfrowym utrwalenie nie zachodzi na światłoczułej powierzchni - obraz przetwarzany jest i zapisywany za pomocą innych elementów; a matryca jest tylko chwilowym nośnikiem obrazu Fotodetektory, rozmieszczone na jej powierzchni, reagują na natężenie padającego światła i pozwalają na utworzenie jedynie monochromatycznego obrazu (wyjątkiem są matryce FOVEON). Dlatego, aby uzyskać barwny obraz, przed każdym umieszczony jest kolorowy filtr (najczęściej czerwony R, zielony G lub niebieski B). Siatka filtrów RGB na ogół przypomina szachownicę, gdzie na dwa zielone pola przypada jedno czerwone i jedno niebieskie (jest to tak zwany wzór Bayera). Niestety, samo zastosowanie filtrów nie zapewni prawidłowej rejestracji barwy fotografowanego obrazu, a jedynie pozwoli pikselom uzyskać część informacji o kolorze. Aby piksel na zdjęciu przybrał właściwy kolor, pozostałe informacje uzyskuje się z sąsiednich pikseli wyposażonych w filtry innej barwy. Jest to tak zwana interpolacja barwna. Proces ten zachodzi już nie na matrycy, lecz jest realizowany za pomocą oprogramowania aparatu przez procesor sygnału. Im lepsze oprogramowanie, tym wyższa jakość interpolacji i wierniejsze odwzorowanie barw. W wielu cyfrówkach istnieje również możliwość zapisu surowych danych z matrycy jako pliki RAW Poddajemy je obróbce barwnej dopiero na komputerze za pomocą specjalistycznych aplikacji graficznych, co daje nam lepszą kontrolę nad obrazem.

-  prosty kompakt cyfrowy (5,27x3,96 mm)

-  zaawansowany kompakt cyfrowy (7,18x5,32 mm)

- popularna lustrzanka cyfrowa (22,7x15,1 mm)

- klatka filmu małoobrazkowego (36x24 mm)

        Co jest istotne w matrycy światłoczułej?

Matryca typowego aparatu cyfrowego jest kilka razy mniejsza od klatki kliszy. Dla większości z nas

najważniejsza wydaje się rozdzielczość matrycy, czyli liczba milionów światłoczułych pikseli. Od niej zależy często wielkość odbitki, jaką możemy uzyskać z cyfrowego pliku. Oprócz liczby megapikseli ważna jest również wielkość fizyczna płaszczyzny rejestrującej obraz. Przy opisie rozmiaru matrycy najczęściej jest podawany jej typ, na przykład 1/1,8" (7,18 x 5,32 mm) lub 1/3,2" (4,54 x 3,42 mm). Piksele rozmieszczone na większej powierzchni są odpowiednio większe i mogą przechwycić więcej sygnału, co pozwala uzyskać mniej zaszumiony obraz. Dodatkowo mieści się na nich więcej elektroniki poprawiającej jakość uzyskiwanego zdjęcia.

          Proste kompakty                                                                                   

Są matę i wyposażone głównie w tryby automatyczne oraz matryce, o niewielkich rozmiarach. Wykonane nimi zdjęcia nie są najwyższej jakości. Proste kompakty często mają wyłącznie ekran LCD, bez możliwości podglądu za pomocą celownika optycznego. Nakręcimy nimi również krótki film.

         Zaawansowane kompakty  

Charakteryzują się obecnością trybów manualnych - możemy ręcznie ustawić czas i przysłonę oraz inne parametry aparatu. Matryca ma większy rozmiar, a jakość uzyskiwanego obrazu jest zwykle wyższa niż w prostych kompaktach. Podgląd obrazu mamy na bieżąco za pośrednictwem ekranu LCD, ale również celownika optycznego lub wizjera elektronicznego. Celownik optyczny w kompaktach nie pokazuje niestety tego samego kadru, jaki jest widoczny przez obiektyw. Wizjer elektroniczny (EVF),w jaki wyposażone są tak zwane cyfrówki hybrydowe,dostarcza obraz, jaki rzutowany jest na matrycę, dzięki czemu to, co widzimy w wizjerze, pokrywa się w dużym stopniu z tym, co będzie na zdjęciu. Tymi cyfrówkami nakręcimy też krótki film.

         Lustrzanki cyfrowe

Przeznaczone są dla bardziej wymagających fotografów. Duża matryca i wymienny obiektyw wysokiej klasy pozwalają uzyskać zdjęcia najwyższej jakości. W większości lustrzanek podgląd obrazu mamy jedynie za pośrednictwem wizjera optycznego, ale obraz przekazywany jest bezpośrednio z obiektywu. Lustrzanką cyfrową nienagrany sekwencji wideo.

Wstecz Strona główna W górę Dalej 


 Ostatnia aktualizacja tej witryny 2013-02-15 19:00:47
 Preferowana rozdzielczość 1024x768
 Copyright © 2005-03-16
 Tomasz Biały